1368
1368

Koç Üniversitesi tarafından geliştirilmekte olan ve tamamen internet üzerinden çalışan ‘Gritty Games’ insan belleğini geliştirerek dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme gibi sorunlarda destek programı olmayı hedefliyor.

Gritty_GamesKoç Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi psikolog Mustafa Kaya ve tez danışmanı Prof. Dr. Aylin Küntay tarafından geliştirilmekte olan ‘Gritty Games’, insan belleğini geliştirerek dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme gibi sorunlarda destek programı olmayı amaçlamakta. Program, temel olarak çalışma belleğini internet üzerinde ücretsiz yazılımla geliştirmeyi hedeflerken, program PC ve MAC gibi tipik bilgisayarların yanı sıra tablet bilgisayarlardan da rahatlıkla kullanılabilmesi için düzenleniyor.

Gritty Games katılımcıların gün içerisinde kendi istediği zaman ve istediği şekilde araştırmaya katılabilmesinden dolayı bir ilk olarak hayata geçiyor. Program gerekli testler tamamlandıktan sonra belleği geliştirmek, yaşlanmadan kaynaklı hafıza sorunlarına çözüm arayanlar ve okul başarısını artırmak isteyen çocuk ve yetişkinler için ücretsiz sunulacak.

Kayıt işlemlerinden sonra başlayan oyun sistemi katılımcıların altı hafta boyunca haftada dört gün en az 15 dakika sunulan oyunu oynamasıyla devam ediyor. Oyunun kuralı ise, ekrandaki dokuz karenin içinde hayvanlar çıkarmak olarak belirlenmiş. Çıkan hayvanları uygun yerlere yerleştirerek geliştirilen oyun başarıların diğer katılımcılarla da paylaşılmasıyla sosyal-interaktif bir boyut kazanıyor.

Programa katılmadan önce kullanıcılar http://www.grittygames.org adresini ziyaret ederek yönergeleri takip ederek kayıt yapabiliyor.

Yazıda geçenler